poniedziałek, 2 kwietnia 2018

handel

Uznawane za najważniejszy symbol polskiego kapitalizmu. Wszystko wskazuje jednak na to, że ich dni są policzone. Wielkie centra handlowe przegrywają walkę o klienta. Albo wymyślą się na nowo, albo podzielą los domów towarowych w USA. Tych ubywa 6 tys. rocznie.

Grudzień zwykle jest najbardziej owocny dla handlu. Nic więc dziwnego, że statystyki z tego miesiąca są uważnie śledzone. Jednak dane z grudnia 2017 r. musiały mocno przerazić szefów centrów handlowych. Według indeksu ShooperTrak liczba klientów zmalała o 15,8 proc. w ujęciu miesięcznym. Dane usuwanie zatorów z kanalizacji  w ujęciu rocznym też nie były optymistyczne - odnotowano spadek o 6,7 proc.

Zaskoczenie? Handel internetowy nieprzerwanie od miesięcy zyskuje nowych zwolenników. Według danych PBI/Gemius, w 2017 r. ponad pięć milionów Polaków zrobiło zakupy na AliExpress, wirtualnym sklepie z chińskimi rzeczami. W 2016 r. pieniądze zostawiły tam trzy miliony naszych rodaków, więc wzrost jest kolosalny. Podobnie zresztą statystyki rosną innym wirtualnym sklepom, które kuszą klientów darmową wysyłką albo darmowymi zwrotami, łącznie z opłaceniem kuriera. To odbija się na frekwencji w galeriach. Chyba jednak nie tylko to jest problemem.Centra handlowe w Polsce, w przeciwieństwie do USA czy Wielkiej Brytanii, jeszcze się masowo nie zamykają. Ciągle powstają nowe. Według Colliers International, w 2017 r. oddano do użytku 360 tys. metrów kw. powierzchni tego typu obiektów, i choć to o 15 proc. mniej niż rok wcześniej, to i tak dane robią wrażenie. Otwarto też duże centra - Galerię Północną w Warszawie, Serenadę w Krakowie czy Wroclavię. Na otwarciach wszystkich pojawiły się tłumy.

Otwieranie wielkiego centrum może wydawać się działaniem wbrew rynkowym trendom. Ale zdaniem Yorama Reshefa, dyrektora generalnego warszawskiego Blue City, perspektywa masowego zamykania tego typu placówek jest bardzo odległa.

- W Polsce handel wygląda zupełnie inaczej, bo u nas nie ma klasycznych domów towarowych, które są znane z USA czy Wielkiej Brytanii. Te faktycznie mają kłopoty w ostatnich latach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz